Szukaj
  • ActivPC

A czy Ty masz backupy, czy dopiero będziesz je mieć?


Ostatnimi czasy przez polskie podwórko hostingowe przewija się awaria jednej z firm hostingowych. W skrócie wyparowały dane wszystkich klientów i Ci, którzy nie robili oddzielnych backupów (czyli zapewne 99,999%) pozostali bez swoich stron, sklepów.


Czy można tego uniknąć?

Ludzi dzieli się na dwa rodzaje, tych co robią backupy oraz tych co będą. ;) Niestety jedyną opcją, jest wydanie pieniędzy na kolejne źródło backupów i nie poleganie ślepo na swoim hostingodawcy.


Dlaczego warto robić backup?

Jeżeli nie jesteś w stanie pozwolić sobie na jakiekolwiek przerwy w działaniu Twojej firmy, zadbaj o to, by Twoje dane były regularnie backupowane. Wykonywanie kopii zapasowych ma na celu zapobiegnie czarnym scenariuszom, dotyczącym utraty lub uszkodzenia istotnych dla Ciebie danych. Co jednak jest najczęstszym powodem, dla którego wykonuje się kopię zapasową?


W przypadku katastrof naturalnych, takich jak pożar czy trzęsienie ziemi, bardzo ważne jest zapewnienie ciągłości działania całej infrastruktury (tzw. disaster recovery). Składa się na to wiele różnych procesów. Jedną z najważniejszych części takiego planu jest wykorzystanie wykonanej wcześniej kopii zapasowej, dzięki której możliwe jest przywrócenie całego systemu do stanu sprzed katastrofy. Podobny scenariusz przewidziany jest w przypadku awarii sprzętu lub poważnego błędu systemowego. Bez regularnie wykonywanego backupu działanie konkretnej firmy może zostać wręcz na jakiś czas sparaliżowane. Za bardzo dużą ilość sytuacji, w których konieczne jest skorzystanie z backupu, odpowiadają także błędy człowieka i niewłaściwe użycie sprzętu.


Nośniki danych niezbędne do wykonania backupu

Backup to pojęcie dosyć ogólne, a przez to także bardzo pojemne. Tak, jak wyróżniamy kilka typów backupu, różne są także nośniki, które mogą posłużyć Ci do wykonania kopii zapasowej. Backupem jest bowiem skopiowanie na pendrive, płytę CD lub DVD kilku plików w Twoim domowym zaciszu.

Ostatnio popularny stał się także backup w chmurze, który pozwala na dostęp do danych z każdego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu. Pamiętaj jednak o tym, że w tym wypadku każdorazowe zerwanie łącza będzie skutkować brakiem dostępu do Twoich danych.


Zakończenie

Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy regularnie wykonują backup i na tych, którzy jeszcze nie stracili swoich danych. Wynika to z tego, że bardzo często dowiadujemy się ile są warte nasze zasoby dopiero w momencie, kiedy je stracimy. Czy backup jest aż tak ważny?

Jeżeli dane to jeden z najważniejszych zasobów w Twojej firmie, odpowiedź z pewnością będzie twierdząca. Bez względu jednak na to, czy zaliczasz się do grupy przezornych użytkowników i stosujesz już określone rozwiązania w zakresie backupu, czy dopiero szukasz najlepszych dla siebie opcji, pamiętaj o tym, że kopia bezpieczeństwa będzie w pełni bezpieczna tylko pod jednym warunkiem: gdy Twoje dane będą znajdować się przynajmniej w dwóch odrębnych miejscach.

0 wyświetlenia

884 902 551

©2019 by ActivPC. Proudly created with Wix.com